Reede hommikul tuli petangijuttu Elmari raadiost
Kuupäev: Neljapäev, jaanuar 15 @ 16:06:18 EET
Teema: Uudis 2004


Reedel, 16. jaanuaril räägiti raadio Elmar hommikuprogrammis petangijuttu.

Intervjuu EPKLi juhatuse liikme Rene Kundlaga oli Elmari raadios reedel kell 8.15, kui eetris oli Elmari hommikuprogrammi "Ärka kaunis maa" intervjuu. Saatejuht oli Erik Henno.

INTERVJUU TEKST

Sai ennist öeldud, et tahaks veidi spordijuttu ajada ja tahaks rääkida sellisest alast nagu petank. Nimelt homme, 17. jaanuaril kell 10 algab Tallinnas SK Maestro Petanque petangihallis paarismänguturniir kõikidele soovijatele ning juttu sellest turniirist ja petangist Eestis üldse teeme EPKLi juhatuse liikme Rene Kundlaga. Tere hommikust!

Tere hommikust!

Petank on tuntud rohkem kui suvine spordiala, mida harrastatakse värskes õhus, näiteks rannas, aga praegust ilma arvestades peaks turniir toimuma lumes. Päris nii see vast ei ole?

Nii ta päris ei ole. Me oleme saanud Tallinnasse kinnise halli, kus on kaheksa rada ja mis sai eelmise aasta lõpus valmis. Detsembrikuus juba esimesed turniiridki peetud ja nüüd siis homme esimene rahvusvaheline turniir. Enne seda, kui Tallinnas Dvigateli territooriumil petangihall valmis sai, oli Tabasalus kahe rajaga hall, nii et treening- ja võistlustingimused talveks on laienenud.

Kes turniirist osa võtavad?

Nagu saatejuhi poolt alguses sai öeldud, võivad osaleda võistlusel kõik, kuid rahvusvaheliseks teeb turniiri see, et registreerunud on kaks võistkonda Venemaalt. Algselt pidi ka Soomest osavõtjaid tulema, kuid kahjuks nad ei saanud erinevatel põhjustel osa võtta. Kuid petank on Soomes väga populaarne ning Eesti suvistel turniiridel on tihti Soome sõbrad osalemas. Võistlused algavad kell kümme ja kel huvi, siis võib umbes pool tundi varem registreerimiseks kohale tulla. Hall asub Dvigateli territooriumil ja seal on ka Maestro Petanque viidad üleval. Maestro Petanque' klubil on ka oma kodulehekülg Internetis: shott.net/Maestro ja sinna saab läbi EPKLi kodulehekülje, mille aadress on prantsusekeelne ala nimetus, mida kasutatakse ka eesti keeles - www.petanque.ee.

Kui populaarne Eestis petank on?

Ala on populaarne mitmel tasemel. Esiteks on meil olemas oma tippmängijad, kes valmistuvad rahvusvahelisteks tiitlivõistlusteks - ka need toimuvad sel alal - ja eeloleval suvehooajal on kavas naiste ja meeste maailmameistrivõistlused ja juunioride Euroopa meistrivõistlused. Eestis on hinnanguliselt neid mängijaid, kes teevad trenni mitu korda nädalas, mõned isegi iga päev, umbes 50-60. Lisaks on paarsada mängijat, kes käivad erinevatel tasemetel võistlustel. Neid mängijaid, kes võtavad oma lõbuks petangikuulid kätte ja seda oma lõbu kas piknikul või suvepäevadel mängivad, võib olla 10 000 või isegi rohkem, sest harrastajate petangikomplekt on väga odav. Küll ei ole odav see petangikomplekt, mis on proffesionaalsetel või poolproffesionaalsetel mängijatel, mille hind algab paarituhandest kroonist.

Sai räägitud, et eestlased osalevad ka tiitlivõistlustel. Mis tasemel on Eesti mängijad maailma tippudega võrreldes?

Eesti tippsaavutus jääb eelmise aasta sisse. Eestisse tuli petank 1990ndate alguses ning eelmisel aastal jõudis Peep Puiestik sellises harjutuses, nagu täpsustulistamine maailmas kaheksa parema hulka, jõudis veerandfinaali ning jäi jagama 5.-8. kohta. Seni on laeks olnud jõudmine 16 parema hulka. Nii, et Eesti tipud on maailma tippudele päris lähedal.

Võistkondlikul alal on mehed jäänud MMidel kolmandasse ja neljandasse kümnesse. Eesti naised saavutasid eelmsiel aastal Euroopa meistrivõistlustel 10. koha, seda 22 naiskonna hulgas.

Petank on ala, mida saavad harrastada kõik, kus vist kehakaal ega vanus erilist rolli ei mängi. Mingeid piiranguid ala harrastamiseks vist ei ole?

Ei. See ala sobib absoluutselt nii tervetele kui ka näiteks invaliididele, kes on ratastoolis. See on väga demokraatlik spordiala, kõikidel on võrdsed võimalused. Ei loe kehakaal ega vanus. Vaid lastele on eritingimused - nendega mängides ei tohi märkekuuli eriti kaugele visata, sest neil on füüsis välja arenemata, nendega mängides peab seda arvestama. Kõik võivad petanki mängida, ühtegi piirangut ei ole. See on mõnus spordiala kõigile.

Kui kellelgi tekkis huvi, et tahaks mängimas käia, kuid ta ei tea, kus. Kuidas saab huviline klubide kohta infot?

EPKLi kuulub 10 klubi ja kõikide klubide kontaktandmed on Internetis EPKLi koduleheküljel www.petanque.ee, kuhu saab ka läbi neti.ee, sealt tuleb valida spordi alt Petanque, millel on oma teema olemas. Ka sealt saab EPKLi koduleheküljele. Ja koduleheküljelt võib valida, millise klubiga liituda tahate. Talvel võib harrastada kas Tabasalus, Tallinnas või ka Ida-Virumaal, kus sel hooajal sai valmis kolme rajaga petangihall.

Suvel, kui ala vastu on sportlik huvi tekkinud, võib kodulehelt vaadata suvist kalendrit, mis on enam-vähem paigas. Eeloleval suvel on tulekul EPKLi karikavõistlused, kus on eraldi arvestus ka amatööridele ehk harrastajatele, mis on eelmiste aastatega võrreldes väike erinevus. Eelmisel sügisel valiti EPKLi uus juhatus ja üheks eesmärgiks on see, et kõigile, kes seda ala harrastavad, ükskõik millisel tasemel, oleks ka võistlemise võimalus antud. Et võistelda ei saaks omavahel vaid need, kel eesmärgiks jõuda rahvusvahelisele areenile.

Nii et neile, kes ei ole varem petangiga kokku puutunud soovitame minna homme Maestro Petanque petangihalli ala vaatama. Aitäh intervjuu eest!

Aitäh ja head päeva!

Raadio Elmar kodulehele saate siit.

Petanque.ee





See artikkel pärineb lehelt Petank Eestis
www.petanque.ee

Selle artikli URL:
www.petanque.ee/modules.php?name=News&file=article&sid=46