Vikerraadios räägiti kolmapäeval petangist
Kuupäev: Kolmapäev, mai 19 @ 09:47:12 EEST
Teema: Uudis 2004


Vikerraadio hommikuprogrammis Vikerhommik (eetris kella 5.30-9.50) vastas kolmapäeval, 19. mail saatejuhtide Grete Lõbu ja Mart Ummelase petanki ja Eesti petangiketti puudutavatele küsimustele Rene Kundla.

Täna räägime spordialast, mille nimeks võib öelda ka eurosport. Räägime nimelt petangist ja meil on telefoniühendus Rene Kundlaga, keda võib nimetada petangi propageerijaks või kuidas? Tere hommikust.

Tere hommikust. Võib küll nimetada.

Hakkaks nagu otsast peale selle jutuga. Kui populaarne see petank Eestis üldse on või kui palju inimesed üldse teavad, misasi see on?

Ma tean seda, et väga paljud, kellega ma olen rääkinud ja kes ei ole võistlustel käinud, väga paljud neist on öelnud: "Jah, ma olen proovinud mängu mõnusas seltskonnas, kuskil piknikul või suvepäevadel - lihtsalt sellist harrastajate petanki, võtnud kuulid kätte, kuulid on väga odavad (üks kuuene komplekt maksab vhem kui sada krooni) ja on mängitud. Võistlusspordina harrastab seda Eestis kuskil paarsada inimest neist 60-70 teeb seda regulaarselt, teevad trenni ja tahavad minna Eestit esindama. Näiteks maailmameistrivõistluste katsevõistlustele, mis algavad sel pühapäeval, registreerus seitse 3-4 liikmelist meeskond. Nii, et on olemas nii harrastajad, kes ei käi võistlustel, kuid mängivad enda lõbuks, on olemas need harrastajad, kes mängivad seda mängu ka võistlustel, kuid ka harrastavad seda hobi korras, kuid on olemas Eestis ka tipud, kes tahavad pääseda rahvusvahelisele areenile ja kes käivad ka rahvusvahelistel võistlustel, nii tiitlivõistlustel kui ka Rootsis ja Soomes võistlemas.

Kuna tegemist on ikka suhteliselt uue asjaga. Kindlasti väga paljud ei kujuta ette, mis asi see on. kas te kahe-kolme lausega suudaksite selgitada, mis asi see petank täpselt on? Mis kuulid ja mismoodi siis kes täpselt võidab.

Kui ühe lausega öelda, siis - petank on väga mõnus spordiala. Kui natuke rääkida reeglitest, siis reeglid on sellised. On olemas kolm põhilist mänguliiki, need on üksikmäng, paarismäng ja trio. Üksikmängus mängitakse üks ühe vastu, paarismängus on paarid vastamisi ja trios on kolmeliikmelised võistkonnad. Triomängus võib olla võistkonnas ka neljas, varuliige, keda mängu jooksul võib üks kord vahetada. Üksikmängus on mõlemal mängijalk kolm kuuli, paarismängus on samuti kolm kuuli ja trios on kaks kuuli igal mängijal.

Mis eesmärk on?

On olemas raudkuulid mängijatel ja mida on siis igaühel sõltuvalt mänguliigist teatud arv ja lisaks on mängus veel üks väike puust kuul, mille nimeks on snadi. See snadi visataksegi esimesena välja ja pärast seda on võistkondade-mängijate eesmärk saada oma raudkuul võimalikult lähedale sellele puust kuulile. Kelle kuule on rohkem snadile lähemale kui vastase parim kuul niipalju saab ka voorus punkte. Ühes voorus on võimalik saada kuni kuus punkti ja mäng käib kuni 13 punktini.

Põhimõtteliselt võiks tegu olla mõnusa ajaviitemänguga?

Nii ta ongi.

Igal aiapeol kasvõi võiks seda mängida.

Väga palju mängitakse teda aiapidudel ja ka igasugustel suveüritustel, suvepäevadel jms.

Aga nüüd siis on algamas petangikett. Kuhu sa selle asetaksid harrastuse- ja tippvõistluste pingereas?

See on selline huvitav võistlus, kus mängivad koos nii eliitmängijad kui ka amatöörid ning ka naised ja juuniorid. On küll neli erinevat võistlusklassi, kuid kõik mängivad koos, kuid kui lõppkokkuvõttes on parim amatööride võistkond üheksas, siis nad saavad amatööride võistlusklassi parima koha. Kuigi lõppkokkuvõttes saavad eliitklassi meeskonnad tõenäoliselt kolm paremat kohta on idee selles, et ka amatöörid saaksid eliidi mängijatega võimaluse jõudu katsuda.

See on võistlus, mis algab eeloleval laupäeval Tallinnas, Pirital ja kokku on akheksa etappi. Pärats Pititat mängitakse veel Kohtla-Järvel, Kärdlas, Tabasalus, Võrus, Koerus, Vokas ja Viljandis. Ja võistluse üks eesmärkidest on ka see, et viia Eesti petangitipud nö maale.

Kuidas üks nö harrastaja saab sinna võistlusketti sisse?

Peab olema hea soov, peavad olema kuulid ja võtta ühendust ka telefonil 5022860 või e-postiga karikas@petanque.ee. Panna oma võistkond kirja, võistkonnas peab olema vähemalt kolm liiget. Lisainfot saab vaadata meie alaliidu kodulehelt, mille aadress on www.petanque.ee.

Kas teil on tähtaeg ka, mis hetkeks peab olema endats märku andnud?

Eelregistreerimine lõpeb neljapäeval kell 12, kuid ka võistluspäeval on laupäeval Pirital ennast võimalik kirja panna, kuid siis on osavõtt natuke kallim tahaksime mängijaid pisut distsiplineerida.

Kuidas nende petangikuulidega üldse on, kui omal ei juhtu parasjagu olema. Kas neid ikka müüakse?

Ühes viimastest Säästumarketi reklaamis olid sees ja nad maksid 79 krooni ja 80 senti. Komplektis on kuus kuuli ja sellest piisab täiesti.

Põhimõtteliselt on neid siis kaubanduses saada. tahtsin küsida Rene veel, kas on nende kvaliteedil erinevust. Kas on olemas ka tippmängija kuulid?

On olemas ka tippmänhgija kuulid ja nende hind küünib sinna kahe tuhande krooni juurde, mille eest saab kolm kuuli. Sellisel võistlusel, mis laupäeval hakkab pihta ei tähenda see midagi, seal võib mängida ka nn säästumarketi kuuliga, ma ise mängin samasuguste kuulidega.

Aitäh teile selle petangiintervjuu eest ja loodetavasti huvilisi tuleb juurde, kasvõi oma kodustele aiapidudele

Loodame.

Ja ma siit stuudiost kordan üle, et Rene Kundlaga saab ühendust ja registreerida telefonil 502 2860 või e-postiga aadressil karikas@petanque.ee (see on siis "q"-ga keskel) või siis koduleheküljelt saab ka infot, see on www.petanque.ee.

Petanque.ee





See artikkel pärineb lehelt Petank Eestis
www.petanque.ee

Selle artikli URL:
www.petanque.ee/modules.php?name=News&file=article&sid=134